С „Керана и космонавтите“ започна седмото издание на Хоталич рок фест край Севлиево.
Общо 36 любители сладкари се включиха в третото издание на Празника на тортата "Гараш" в Русе. Това съобщи заместник-кметът на Русе Златомира Стефанова.
Тя припомни, че празникът на сладкия шедьовър неслучайно се организира в крайдунавския град. Според изследвания торта "Гараш" е създадена в Русе - в града, известен като "Малката Виена". Сладкото изкушение се ражда през 90-те години на 19-и век от кулинарните умения на Коста Гараш, който се позовава на рецептата за виенската торта "Сахер".
"Празникът на торта "Гараш" се превърна в традиция за нашия град. Той привлича все по-голям интерес. Конкурсите тази година са два - за класическа и за нетрадиционна торта "Гараш". Със събитието подкрепяме и местния бизнес, като 22 сладкарници представят свои продукти на отделни щандове", каза Стефанова.
Шеф Ради Стамболов, който е част от организаторите на празни
Баритонът Пламен Димитров празнува днес 20 години на сцената със спектакъл на операта „Севилският бръснар“, където той ще изпълни главната роля на Фигаро. Това съобщават от Варненската опера, където певецът е солист от 2010 г.
Талантът на Димитров е забелязан, когато е на 15 години от варненската педагожка Мария Коровешова. Тя му преподава впоследствие и в местното Музикално училище. След това той завършва Националната музикална академия в класа на Благовеста Карнобатлова. Взема индивидуални уроци при варненския баритон Георги Койчев.
Първата му роля е Шонар в „Бохеми“, след което изпълнява и Мазето от „Дон Жуан“, Шарплес от „Мадам Бътерфлай“ и Жермон от „Травиата“. Певецът счита, че един от най-важните хора в музикалното му развитие е корепетиторът Жанета Бенун, с която е научил няколко десетки роли. От
Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.
Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев.
Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив.
Инициатор на пленера, който се провежда за втори път, е Ирена Димитрова, припомни галеристката Цветана Векова.
По думите й колоритът, поетичната настройка и философското отношение към света, които есента определено носи в себе си, са станали повод за стотици прекрасни произведения във времето и е изключително приятно за зрителя да участва в игра на отгадаване какво е породило конкретната
"Мелерио" - най-старата бижутерска къща на планетата, излага в Манхатън, Ню Йорк, гривна с богата история, носена от най-известната кралица на Франция Мария-Антоанета, в опит да се утвърди в една от световните столици на лукса, предаде АФП.
Уникалното изделие, съставено от седем антични камеи, монтирани върху гривна с флорални мотиви от гранат и сребро, не е "разкошно дворцово бижу", но е "историческо", казва Лора-Изабел Мелерио, представител на 14-ото поколение на "Мелерио" (Mellerio dits Meller) и президент на френската бижутерска къща, основана през 1613 г.
Мелерио, която е и неин артистичен директор, разказва как далечният й предшественик Жан-Батист Мелерио около 1780 г. - юноша по това време, един ден се появява пред портите на двореца "Версай", за предложи изделията си.
Забелязан от Мария-Антоанета, която има вкус към Античността, Мелери
Евгени Генчев посвещава песента „Докога ще продължаваш?" на борбата с вътрешните демони. Процесът на писане започва в края на лятото, когато артистът се вдъхновява от сюитата „Пер Гинт“ на Григ.
„Там се разказва за борбата с вътрешните демони на главния герой и това да се изправиш пред себе си. Използвахме този мотив както като музика, така и като драматургия в песента“, казва Евгени Генчев.
Музиката е създадена съвместно с Йоан Николаев (L Padr3), който е помогнал за оформянето на стила и звученето на песента. Текстът е на Ваня Щерева.
„В миналото си имах момент, в който изпаднах в една от най-дълбоките дупки, в които съм бил някога. Спал съм по чужди подове половин година. Бях в безтегловност. Чувствах се безсилен. Най-близките ми ме виждаха като разочарова
На сцената по-късно днес ще се качат „Конкурент“, „Fandango“ и „Mery Boys Band“.
Утре фестът ще предложи от 18:00 ч. „Pretty Angelic“, „Team Dream“, „Celiberty“, „Milena“ и „Kikimora“.
Безплатен паркинг и транспорт до крепостта „Хоталич“ предлага Община Севлиево на посетителите на фестивала.
„Радвам се, че "Хоталич" се наложи като рок дестинация. Общината и нашите партньори правим всичко възможно събитието да е достъпно за максимално широк кръг хора и затова за седма поредна година не продаваме билети. Стараем се да предлагаме на феновете качествена музика и незабравими преживявания“, посочи кметът на Севлиево д-р Иван Иванов.
Фестивалът се организира от 2017 г. насам.
Идеята на документалния филм "Зависим" на Столичната община е децата никога да не посягат към наркотиците, заяви в интервю Надежда Бачева, заместник-кмет по социални дейности и интеграция на хора с увреждания.
Филмът "Зависим"
Филмът "Зависим" е част от мащабна кампания на Столичната община, която има за цел да стартира диалог за превенцията и подкрепата на младите хора във връзка с един от най-големите проблеми на нашето съвремие - наркотичната зависимост и нейните последствия. Има идея филмът да бъде подарен на Министерството на образованието и науката (МОН) и те да го разпространяват, каза Бачева.
Кампанията е под патронажа на кмета на София Васил Терзиев и е ръководена от зам.-кмета Надежда Бачева. Темата е изключително актуална и това ни провокира да заснемем филма и да стартираме голяма информационна кампания, както и кампания за превенци
Тази вечер е първият от трите софийски концерта на Васко Василев. Днес – в Joy Station, а утре в зала 1 на НДК, цигуларят представя новия си проект Vasko & The Violin, заедно с премиера на едноименния документален филм.
На 5 ноември ще има безплатна прожекция и концерт за ученици от столични гимназии, броени часове преди цигуларят да излезе пред разпродадената преди повече от месец софийска дата в НДК.
Идеята за това е на авторите на продукцията – журналистите Лора Крумова и Мария Йотова, които са и продуценти на филма. Камерата на Добромир Иванов проследява и улавя Васко Василев в продължение на година и в цялата му динамика между Лондон, София, Токио, Милано, Видин, Валенсия. За първи път ще бъдат излъчени кадри от детството на имения цигулар в „Люлин&ldqu
Комедията "Семейството" ще се играе във вторник във Велинград, в народно читалище "Васил Левски - 1904", съобщават от културната институция.
В постановката участват Христо Гърбов, Деси Бакърджиева, Васил Драганов и Цветан Николов, а неин автор е Орлин Дяков. Музиката е дело на Пламен Мирчев - Мирона.
Кога съвсем непознати хора могат да създадат семейство? Когато една жена очаква да й предложат брак. Тогава инкасаторът за студената вода може да стане баща, а доставчикът на храна – майка. „Семейството“ е една забавна история, която може да те накара да се смееш, а може би ще отрониш и една сълза, разказват за сюжета организаторите.
Комедията беше представена на втори ноември в Торонто, Канада.
32-годишната певица и актриса Селена Гомес заяви в интервю за "Венити феър", че не е в състояние да износи собствени деца, предаде Би Би Си.
Гомес допълни, че откритието, че няма да може да има безопасна бременност, е нещо, за което е трябвало да "скърби“.
"Никога не съм го казвала, но за съжаление не мога да износя собствените си деца“, каза тя пред изданието.
"Имам много медицински проблеми, които биха застрашили живота ми и този на бебето. Това беше нещо, за което трябваше да скърбя известно време.“
Гомес и преди е била открита за диагнозата си лупус - нелечимо автоимунно заболяване, при което имунната система на организма става хиперактивна и атакува нормалната тъкан.
Симптомите могат да бъдат овладяни с помощта на медикаменти. През 2017 г. тя разкри, че е претърпяла трансплантация на бъбрек, свързана с лупуса.
<
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ откриха в обновената зала на Регионалния исторически музей (РИМ) в Перник. Проявата се състоя в навечерието на Деня на града – 19 октомври.
Експозицията е гостуваща и е на Националния исторически музей (НИМ). Тя представя около шейсет ценни находки от третото хилядолетие пр. Хр. до Първото българско царство. Някои от експонатите се показват за първи път.
Гост на проявата бе заместник-кметът на Перник Стефан Кръстев, който коментира, че изложбата е плод на отлично създаденото сътрудничество между РИМ и НИМ.
Директорът на музея в Перник Милан Миланов определи експозицията като богатство. По думите му в нея са показани неща, с които малко народи могат да се похвалят, сред които най-старото златно съкровище в света - Варненският халколитен некропол, както и първите наченки на държавна власт още преди да